INFORMARE METEOROLOGICĂ, COD GALBEN ȘI PORTOCALIU DE NINSORI ȘI VISCOL PENTRU PERIOADA 22-25 MARTIE 2020 !!!

INFORMARE METEOROLOGICĂ

Interval de valabilitate: 22 martie, ora 13 – 25 martie, ora 18;

Fenomene vizate: răcire accentuată, ninsori, strat de zăpadă, intensificări ale vântului, precipitații mixte;

Zone afectate: conform textului;

În intervalul menționat, vremea se va răci accentuat în toată Oltenia, devenind treptat deosebit de rece pentru ultima decadă a lunii martie.

Aria precipitațiilor va cuprinde toată regiunea. La munte va ninge, iar din a doua parte a nopții de duminică spre luni (22/23 martie) ploile se vor transforma în lapoviță și ninsoare și în restul regiunii. Se va depune strat de zăpadă consistent. Izolat vor fi posibile depuneri de polei.

Vântul va prezenta intensificări, cu viteze în general de 50…60 km/h. Local și temporar va fi viscol.

COD GALBEN
Interval de valabilitate: 22 martie, ora 13:00 - 23 martie, ora 02:00
Fenomene vizate: ninsori moderate cantitativ, viscol
Zone afectate: zona de munte a judeţelor Mehedinţi, Gorj şi Vâlcea

În intervalul menționat,  în zona de munte a judeţelor Mehedinţi, Gorj şi Vâlcea va ninge moderat (cantități de precipitații în jurul a 15 l/mp), iar stratul de zăpadă nou depus va fi pe alocuri consistent. Vântul va avea intensificări temporare, mai ales în zona înaltă, cu viteze de 60....70 km/h, viscolind ninsoarea și determinând scăderea vizibilității.

COD PORTOCALIU

Interval de valabilitate: 23 martie, ora 02:00 – 25 martie, ora 10:00
Fenomene vizate: ninsori abundente, strat de zăpadă consistent, viscol

Zone afectate: Oltenia, vestul Munteniei, sudul Banatului și Carpații Meridionali

În intervalul menționat, în Oltenia, vestul Munteniei, sudul Banatului și Carpații Meridionali, temporar va ninge abundent (30 – 50  l/mp), iar stratul de zăpadă va fi consistent.

Vântul va prezenta intensificări cu viteze de 40...55 km/h, iar în Carpații Meridionali, în județele Olt  și  Teleorman, precum și în sudul județelor Vâlcea și Argeș, rafalele vor atinge 60...70 km/h, viscolind ninsoarea și determinând scăderea semnificativă a vizibilității.