Concurs de recrutare pentru ocuparea funcției publice vacante de Consilier, clasa I, grad profesional superior

Primăria Comunei Lelești cu sediul în Comuna Lelești, Sat Lelești, nr. 299, Judetul Gorj, organizează concurs de recrutare pentru ocuparea funcției publice de execuție vacante de Consilier, clasa I, grad profesional superior - Compartiment urbanism și amenajarea teritoriului din cadrul aparatului de specialitate al Primarului Comunei Lelești, Județul Gorj.

Concursul se va desfășura la sediul Primăriei Comunei Lelești, Județul Gorj (sala de ședințe) după cum urmează:

1. proba scrisă: - 17.09.2018, ora 10.00,

2. interviul: - în termen de maxim 5 zile lucrătoare de la data susținerii probei scrise.

Condiţiile generale pentru participarea la concurs sunt cele prevăzute de art. 54 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată(r2), cu modificările şi completările ulterioare.

Condiții specifice pentru participarea la concursul de recrutare:

- vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice: minim 7 ani;

- studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată absolvite cu diplomă de licență sau echivalentă, specializarea: arhitect diplomat/ urbanist diplomat sau conductor arhitect/ inginer sau subinginer în domeniul construcţiilor/ absolvent al științelor inginerești-inginerie civilă/ absolvent al cursurilor de formare profesională continuă de specialitate în domeniul amenajării teritoriului, urbanismului şi autorizării construcţiilor, în condițiile legii.

Bibliografia:

-Constituția României,

-Legea nr.188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată (r2), cu modificările şi completările ulterioare;

-Legea nr.7/2004, republicată,  privind Codul de conduită a funcţionarilor publici, cu modificările şi completările ulterioare;

-Legea nr.215/2001 privind administrația publică locală, republicată, cu completările și modificările ulterioare;

-Legea nr.544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, cu modificările şi completările ulterioare;

-Legea nr.50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

-Legea nr.350/2001 privind amenajarea teritoriului si urbanismul, cu modificările şi completările ulterioare;

-Legea nr.422/2001 privind protejarea monumentelor istorice, republicată;

-Ordinul MDRAP nr. 233/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului şi urbanismul şi de elaborare şi actualizare a documentaţiilor de urbanism;

-Hotărârea Guvernului României nr.525/1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism, republicată, cu modificarile şi completările ulterioare;

-Ordinul MDRL nr. 839/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, cu modificarile si completarile ulterioare.

Dosarul de concurs va conține în mod obligatoriu următoarele documentele prevăzute de art. 49 din H.G. nr. 611/2008, cu modificările și completările ulterioare:

-formularul de înscriere, conform anexei nr.3 la H.G. nr. 611/2008, cu modificările și completările ulterioare,

-curriculum vitae, modelul comun european;

-copia actului de identitate;

-copiile diplomelor de studii, certificatelor şi altor acte care atestă efectuarea unor specializări și perfecționări;

-copia carnetului de muncă şi după caz, a adeverinţei eliberate de angajator pentru perioada lucrată, care să ateste vechimea în muncă şi, după caz, în specialitatea studiilor necesare ocupării funcţiei publice;

-cazierul judiciar;

-copie adeverinţă care să ateste starea de sănătate corespunzătoare, eliberată cu cel mult 6 luni anterior derulării concursului de către medicul de familie al candidatului;

-declaraţia pe propria răspundere sau adeverinţa care să ateste calitatea sau lipsa calității de lucrător al Securității sau colaborator al acesteia;

-declarația pe propria răspundere care să ateste că nu a fost destituit dintr-o funcție publică sau nu i-a încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii 7 ani.

Dosarele de înscriere la concursul de recrutare se depun în termen de 20 zile de la data publicării anunțului în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a la sediul Primăriei Comunei Lelești din Comuna Lelești, Sat Lelești, nr. 299, Județul Gorj.

Coordonatele de contact pentru primirea dosarelor de concurs:

- Roșca Anișoara, Inspector superior în cadrul aparatului de specialitate al Primarului Comunei Lelești, Județul Gorj, adresa de Corespondență: Primaria Comunei Lelești cu sediul în Comuna Lelești, Sat Lelești, nr. 299, Județul Gorj, telefon: 0253278484, e-mail: primaria.lelesti@yahoo.com.