ANUNȚ PRIVIND ORGANIZARE PIȚĂRĂI !!!

ÎN ATENȚIA CETĂȚENILOR COMUNEI LELEȘTI !

Având în vedere apropierea sărbătorilor de iarnă, în contextul prelungirii stării de alertă conform Hotărârii de Guvern nr. 1065/2020, ca urmare a precizărilor transmise de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Gorj, vă informez că obiceiurile tradiționale pot fi desfășurate în localitatea noastră cu respectarea următoarelor măsuri de prevenire și combatere a pandemiei de coronavirus:

- în interiorul localității se interzice circulația persoanelor în grupuri pietonale mai mari de 6 persoane care nu apațin aceleiași familii, precum si formarea unor asemenea grupuri,

- se interzice deplasarea persoanelor în intervalul orar 23⁰⁰ - 5⁰⁰,

- purtarea obligatorie a măștii de protecție în așa fel încât să se asigure acoperirea nasului și a gurii de către toți participanții,

- dezinfectarea permanentă a mâinilor pentru toate persoanele care participă la pițărăi (colindeți),

- persoanele care împart produse vor purta obligatoriu mănuși de protecție,

- menținerea distanței fizice de 1,5 metri între participanți,

- aplicarea regulilor de igienă individuală și colectivă pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului SARS-COV-2.

Vă mulțumesc pentru înțelegere, vă doresc multă sănătate și sărbători binecuvântate !

Cu deosebită considerație,

Primar, Laurențiu Turcilă