ANUNȚ IMPORTANT ÎN ATENȚIA CETĂȚENILOR COMUNEI LELEȘTI !!!

Stimați cetățeni ai Comunei Lelești,

Având în vedere extinderea virusului COVID-19 pe teritoriul României, adresez rugămintea tuturor cetățenilor ce vin din Italia sau din alte țări afectate (zona roșie sau galbenă) și ajung pe teritoriul Comunei Lelești, să anunțe imediat Primăria Comunei Lelești sau Direcția de Sănătate Publică Gorj, în vederea luării măsurilor care se impun.

Totodată, adresez rugămintea tuturor celor care au cunoștință de persoane venite din Italia sau din alte țări afectate (zona roșie sau galbenă) și ajung pe teritoriul Comunei Lelești să anunțe imediat Primăria Comunei Lelești sau Direcția de Sănătate Publică Gorj.

În cazul în care vor fi persoane izolate la domiciliu sunt rugate să respecte cu strictețe regulile de izolare și atragem atenția că nerespectarea acestor reguli se sancționează contravențional cu amendă de la 10000 la 20000 lei, sau penal, după caz.

Totodată, adresăm rugămintea tuturor părinților să acorde o atenție sporită copiilor. Pentru perioada în care sunt închise unitățile școlare este foarte important să evităm să ne lăsăm copiii să intre în contact cu grupuri de copii sau să-i lăsăm să-și petreacă timpul în zone aglomerate.
Trebuie să conștientizăm că măsurile autorităților sunt pentru prevenirea coronavirusului COVID-19 și trebuie respectate cu strictețe.

Nu uitați: SPĂLAȚI-VĂ DES PE MÂINI CU APĂ ȘI SĂPUN ȘI FOLOSIȚI SOLUȚII DEZINFECTANTE !

Mizăm pe spiritul dvs. civic și vă rugăm să fiți responsabili !!!

Numere de telefon de contact:

Primăria Comunei Lelești - 0253278484,

Direcția de  Sănătate Publică Gorj - 0253210156

Primar - 0765399306,

Viceprimar - 0753048227,

Secretar general - 0740858303,

Asistenti medicali comunitari - 0753048223, 0764443201.

PRIMAR,

TURCILĂ VASILE-LAURENȚIU